אטרקציות בחיפה

קיים מגוון רחב של אטרקציות בחיפה ולא מעט מהן נמצאות במרחק הליכה משני מלונות דן על פסגת הכרמל. ריכזנו עבורכם כמה מן האטרקציות האהובות ביותר בעיר, שהפכה ליעד מושלם לנופש משפחתי. אתרי התיירות הפופולריים בכרמל, מוזיאונים וגלריות, טיולים אורבניים בעיר התחתית וחופי הרחצה הנהדרים של העיר - אם אתם מחפשים דברים לעשות בחיפה עם הילדים, כזוג או לבדכם, העמוד הזה הוא בשבילכם.

אטרקציות מקומיות

גנים הבאהיים - סיור

הסיור הקלאסי של חיפה - הגנים הבאהים והמושבה טיילת לואי וגנת עופר

הפעם נצא לטייל במסלול הקלאסי האהוב והמוכר של העיר חיפה שייקח אותנו ממרומי הכרמל למושבה הגרמנית. מה מחכה לנו ? נוף עוצר נשימה, היסטוריה, אומנות ודתות, אדריכלות ושימור .

 

ממש כאן מתחת למלון עוברת טיילת לואי המדהימה. הטיילת בת 400 המטרים נמתחת על קו הרכס מעל רחוב יפה נוף ומשקיפה אל הנוף הפנורמי המרהיב של העיר חיפה, המפרץ, הקריות, עכו וראש-הנקרה , הרי הגליל ואפילו החרמון. מכאן ניתן להשקיף על הגנים הבהאים התלויים, שזכו למעמד של "אתר מורשת עולם ". הגנים המתחברים לרחובה הראשי של המושבה הגרמנית ומשם אל הנמל והים, וביחד יוצרים מראה בלתי נשכח שהפך בשנים האחרונות לתעודת הזהות של העיר חיפה ול"אייקון" נוף בינלאומי.

 

הטיילת שנחשבת לאחת היפות בישראל הוקמה ב 1992 אנחנו נתחבר אליה בשביל קטן העובר בין מוזיאון טיקוטין לאומנות יפנית לבין רחבת הכניסה למלון דן כרמל. השביל עובר ממש מתחת למסעדת הרונדו המפורסמת של המלון.  

בסופה של הטיילת נגיע לחורשה קטנה  שנטעו הטמפלרים היא "חורשת הקיסר".  בחורשה הם הציבו אובליסק מאבן עליו חקוקים שמותיהם של הקיסר וילהלם השני ורעייתו אוגוסטה ויקטוריה שביקרו במושבה בתחילת מסעם בא"י  ב1898 . ע"י האובליסק עומד תותח ימי בלגי מאמצע המאה ה19 שהיה בשימוש על אוניות מלחמה צרפתיות וגם תורכיות. מומלץ לעשות טיול קטן בגינה הסמוכה לטיילת. זוהי גינת העופר או גינת "יפה נוף". בלבה של  הגינה בריכה קטנה  ומפל שתכנן שמואל רוזוב,  שהיה גם המתכנן של מלון דן כרמל. על יד הבריכה ניצב פסל של עופר איילים הניגש לשתות ממימיה, שפוסל בידי האומן אריה רזניק.  

 

כעת נמשיך בסיורינו לתחנה הבאה גן הפסלים הנמצא מרחק של 10 דקות הליכה . נרד מן הטיילת לרחוב יפה נוף ונצעד לכוון מערב . במורד הרחוב נשתלב לתוך שדרות הנשיא שם נפנה ימינה. הליכה קצרה תביא אותנו לשדרות הציונות שם נחצה את הכביש ונרד במורד שדרות הציונות. ליד בית מס 110 נגלה את הכניסה לגן הפסלים של אורסולה מלבין. הגן הוא אחד המקומות הקסומים והמיוחדים בחיפה, חלקת ירק שלוה המנותקת מן הרחוב הסואן וצופה אל המפרץ הכחול. במרחב הגן פזורים 29 פסלי ברונזה העדינים תרומת האומנית.

 

לאחר הביקור בגן הפסלים נשוב לשדרות הציונות ונמשיך לתחנה הבאה גן הבהאים והמקדש. הביקור בגן הוא ללא תשלום. הכניסה משדרות הציונות 80 נחשבת לכניסה הראשית והיא מובילה ישירות למתחם המרכזי של הגנים הבהאים, מקום המקדש והגנים מקיפים אותו אשר הוכרזו, ע"י האום ב 2008 , כאתר מורשת עולם. הגנים הם מערכת של 19 טראסות שנבנו בשלבים בין שנות ה50 לשנות ה90.  במקדש שמורים שרידיו של ה"באב" "הנביא המבשר" שנחשב למפיצה הראשון של הדת הבהאית במחצית המאה ה 19 בפרס. יורשו של הבאב היה בהא-אללה או "הנביא המייסד". הוא נקבר בעכו והגן היפה  סביבו הפך למקום הקדוש ביותר לבהאים.  .

בנו של הבהא-אללה היה עבאס אפנדי, שכונה "עבדול-בהא" המשיך להנהיג את הקהילה עד מותו בחיפה ב 1921 והוא קבור לצד הבאב בחדר אחר במקדש על הכרמל.

כיום מנהיגה את העדה הבהאיי בעולם וועדה בת 9 היושבת דרך קבע בהיכל הצדק העולמי שנבנה על ההר לצד המקדש ומבנים אחרים. הכניסה למקדש היא בלבוש צנוע וברגליים יחפות. בתוך המקדש אסור לצלם. ברחבי הגן חל איסור על לאכול, עישון ולעיסת מסטיק אך מותר להביא בקבוקי מים .

ביקורים באופן עצמאי 09:00-16:00, ימים א-ד. הגנים סגורים בחגים הבהאים . ויום כיפור.  

 

זהו סיימנו את הביקור בגנים הבהאים ועכשיו אנחנו מוכנים להמשיך בדרכינו אל המושבה הגרמנית. נצא מן הגן ונפנה שמאלה במורד שדרות הציונות ואז שוב שמאלה לרחוב שפרה . כאן אנו משתלבים בתוואי מסלול המדרגות של חיפה היורד מן הכרמל לעיר התחתית. בקצה רחוב שפרה נרד במדרגות שפרה לרחוב עבאס נפנה שמאלה ונמשיך לרדת במדרגות הכרמים אל רחוב הגפן. ברחוב הגפן נפנה שמאלה ונגיע לכיכר אונס"קו לפנינו שדרות בן גוריון היורדות אל הים . זהו רחובה הראשי של המושבה הגרמנית .

המושבה הגרמנית בחיפה הוקמה   ע"י  הטמפלרים, חברי ארגון המקדש, תנועה דתית פרוטסטנטית שנוסדה בוירטמברג גרמניה. לפי אמונתם קירוב הגאולה יכול להתבצע רק באמצעות מגורים ועבודה קשה בארץ הקודש. הם שאפו לקיים מודל של חיים אידיאליים באמצעות הקמת כפרים יצרניים בא"י.

 

הדרך הטובה ביותר להתחיל ביקור במושבה  היא לגשת לסניף העמותה לתיירות ונופש חיפה הנמצא בשדרות רוטשילד 48 . במקום פועל מרכז מידע לעיר חיפה כולה. כאן לקבל מידע, ומפה של המושבה.

בשנים האחרונות שופצה ושוחזרה המושבה הגרמנית והפכה לאחד מצירי הבילויים התוססים והמיוחדים בעיר כולה.

בעזרת השילוט ברחוב תוכלו להתרשם מעבודת השימור של בתי הטמפלרים שעשרות מהם עוד עומדים לאורכה של השדרה בין השאר: בית אוליפנט ,בית שומאכר , בית העם הטמפלרי ועוד.

צאו לשיטוט במתחם המושבה תוכלו ללמוד על ההיסטוריה רבת השנים של הטמפלרים בארץ ישראל , להציץ אל תוך הגנים והחצרות , להתרשם מעבודת השימור הנפלאה של המקום ולבחור בית קפה או מסעדה מהמבחר לאורך השדרה.

 

זהו חברים סיורינו הגיע כמעט לסיומו . אנו ממליצים לתכנן את הסיור כך שיישאר לכם מספיק זמן  לביקור במוזיאון ההיסטורי של העיר חיפה הוא מוזיאון העיר. המוזיאון נפתח בשנת 2000, בתוך המבנים של  בית העם ובית הספר הטמפלרי , בשדרות בן-גוריון 11.

 

ראשון: 10:00-16:00  רביעי: 10:00-16:00   חמישי: 12:00-20:00  שישי: 10:00-14:00  שבת: 10:00-16:00

סיור אלף המדרגות

סיור אלף המדרגות

נצא מן המלון לטיול בליבה הפועם של חיפה אל שכונת הדר. זהו סיור לאלו מכם שאוהבים להציץ ולטעום  לטייל ברחובות שקטים ובפינות חבויות של העיר הנושאות זיכרונות של זוהר. לאלו המחפשים את חיפה האוטנטית. בסיור נפגוש כמה מהבניינים החשובים והיפים של העיר שנבנו בסגנון הבינלאומי (הבאוהאוס) בשנות ה30 .במסעינו הרגלי במורד הכרמל נרגיש את "האופי" העירוני של חיפה שנבנתה על צלע הכרמל נעבור בלבה של שכונת הדר ונתוודע לאין ספור גרמי מדרגות קטנים וגדולים המקשרים בין רחובותיה. בלבה של השכונה נתאהב ברחוב מסדה הציורי שהפך בשנים האחרונות ל'לסוהו" של השכונה . נטייל לאורכו של רחוב הרצל ההיסטורי ונסיים בשוק תלפיות הותיק. אז בואו נצא לדרך כי יש פה ממש מכל טוב לכולם.

 

מסלול המדרגות

נצא מן המלון ונלך דרומה לאורך שדרות הנשיא. נפנה שמאלה  ונכנס לרחוב שער הלבנון  אשר יוביל אותנו אל  רחוב יפה נוף נפנה ימינה ונלך כ 100 מטרים עד לשלט  "מדרגות גדרה" כאן מתחילים ארבעת מסלולי  1000 המדרגות של חיפה.

חיפה העתיקה שכנה בחלקו הדרומי של המפרץ סמוך לבית החולים רמבם של ימינו.  ב 1761 הרס אותה דאהר אל עומר מושל הגליל חיפה החדשה באזור חיפה תחתית של היום.  עם התרחבותה של העיר החלו להבנות שכונות במעלה ההר ועם הזמן הפכו גרמי  המדרגות לקשר בין העיר התחתית לכרמל ולדרך העיקרית בה התניידו התושבים.

 

נרד במדרגות גדרה המובילות לרחוב הנרייטה סאלד נחצה את הרחוב ונמשיך לרדת עד לרחוב החשמונאים. ברחוב החשמונאים נפנה ימינה נתחבר למדרגות טוביה דוניה. המהנדס טוביה דוניה היה ממסדי שכונת הדר ומבוני בניין ימק"א בירושלים . אחרי ירידה קצרה, נמשיך בשביל עורפי (ללא מדרגות). השביל מסתיים בצומת טי, בה נפנה שמאלה, נעלה קלות ונגיע לגן קטן עם מתקני משחק, בראש מדרגות שפינוזה. מדרגות אלו, עטורות העצים, הן מהיפות בחיפה. במפגש רחוב בר-גיורא, כדאי לפנות ימינה ולהגיע ל "בית הזכוכית" הניצב ברחוב בר-גיורא 21. הבניין נחשב לאחת מיצירות המופת החשובות בעיר של הסגנון הבינלאומי. הוא תוכנן בשנת 1938 ע"י האדריכל תיאודור  מנקס כבית דירות.  ונבנה בצורת ח' ובמרכזה בריכת שחייה. על גג הבניין פעל מגרש טניס!

 

אנו ממשכים את מסענו לגרם המדרגות הבא הנמצא משמאל לבית מס 15 ברחוב בר גיורא , אלו הן מדרגות העמק. נרד במדרגות כל הדרך עד למפגש עם רחוב מסדה השוכן ממש בליבה של שכונת הדר.

שכונת הדר היא מהשכונות הוותיקות של חיפה ורובע-מגורים מרכזי בעיר. השכונה הוקמה כ"עיר גנים" על פי תכנונו של ריכרד קאופמן בשנת 1922. הלב המסחרי שלה הם  הרחובות הרצל והחלוץ , אך יש בה גם רחובות קטנים וציוריים שוקקי חיים בתי קפה וחניות שמושכים אליהם המוני צעירים ונותנים לה צביון של  ל"וילג"  כזה הוא רחוב מסדה אשר לאורכו תמצאו בוטיקים קטנים, חניות יד שניה, תקליטים, חניות וינטג', ספרים וכל זה בתוך תפאורת קירות גרפיטי צבעוניים הממלאים את הרחוב. תוכלו לבחור לכם בית קפה למנוחה והתרעננות לפני המשך המסע.

 

מרחוב מסדה נמשיך במורד מדרגות קסל ונתחבר אל רחוב שמריהו לוין  ברחוב תמצאו בניינים היסטוריים יפים מתקופת הזוהר של שכונת הדר . בית איתין, בפינת קסל ושמריהו לוין 30 נבנה ב1920 עבור משפחת יהודה איתין על ידי המהנדס והאדריכל איש חיפה גדליהו וילבושביץ.

בית אתין הוא בניין אבן בסגנון הלקטני בן שתי קומות את שני חלקיו, מחבר מגדלון פינתי המשווה לבית צורת טירה. הבית שימש את המשפחה זמן קצר ואחר כך שימש כבית חולים הדסה ולימים רוטשילד. משנת 2017 הוא משמש כמשכן בית הספר הדמוקרטי הפרטי ,היחידי במגזר הערבי "חיואר". ממש בסמוך לבית הספר פועל בית הספר הראלי של חיפה כיתות היסודי, גם הוא במבנה יפיפה משנות ה20 . אך גולת הכותרת האדריכלית, אולי מן היפות בחיפה כולה, של סיורינו הוא כמובן בניין הטכנין הניצב בסמוך. ממש ממול לבית איתין נמצאת הכניסה אל מתחם הטכניון (ראו שלט חום המדעטק) נצעד בכיוון דרום לעבר רחוב ירושלים אל צדו הדרומי של הבניין. במעבר בין רחוב שמריהו לוין לרחוב ירושלים מתגלה חזיתו רבת ההוד והמרשימה של הבניין בו פועל היום מוזיאון המדעטק. ה "תטכניון" (כך במקור השם שהגה ביאליק) נפתח ב 1924 . ותוכנן ע"י האדריכל אלכסנדר ברוולד ביקש לתת למבנה ממד ציבורי וממלכתי באמצעות סימטריה והעמדה מונומנטלית ביחס לסביבתו (בדומה לבניין הגימנסיה שנבנה בתקופה המקבילה בת"א).

 

נמשיך בסיורינו דרומה על רחוב ירושלים עד לבית למספר 13 ונרד במדרגות הלל יפה . רחוב ירושלים נחשב בעבר ליוקרתי והתגוררו בו רבים מאנשי האליטה של חיפה. ביניהם גם אבא חושי ראש העיר המיתולוגי של חיפה שגר בבית מס 15. המדרגות חוצות את רחוב נורדאו ולבסוף מגיעות  לרחוב הרצל שוקק החיים ליבה המסחרי של השכונה. ברחוב מבנים היסטוריים רבים בניהם , בהרצל 16 מבנה בית הספר הראלי שנפתח ב1913 ותוכנן גם הוא ע"י ברוולד. ממש מול המדרגות שהביאו אונו לרחוב הרצל עומד מבנה בינלאומי שצבעו אדום זהו המבנה ההיסטורי של קולנוע אורה שנבנה ב 1935 ופעל עם הפסקה , עד שנות ה90.

כעת לתחנה האחרונה במסענו זהו שוק תלפיות נמשיך בהליכה דרומה על הרצל ונפנה שמאלה לרחוב יחיאלי נחצה את רחוב החלוץ ונגיע לרחוב סירקין נפנה ימינה ואנחנו בשוק . השוק משמר את האוטנטיות המיוחדת של שווקים פתוחים. ומשמש את תושבי חיפה והשכונה יותר מ80 שנה. ברחוב סירקין 35 עומד בניין שוק תלפיות המקורה שהחל לפעול ב 1940. המבנה נבנה בסגנון הבינלאומי ותוכנן ע"י האדריכל משה גרשטל. בתחילת שנות ה90 דעך השוק בשנת 2020 החלו עבודות שיפוץ השוק כחלק מראיה אסטרטגית של העירייה להחיות את מתחם סירקין כולו. ואת השכונה

 

 זהו חברים סיימנו להיום , ממולץ לחזור למלון בכרמלית. חוזרים לרחוב הרצל ופונים צפונה עד לכיכר מסריק מרחק של 10 דקות. שם תמצאו תחנת כרמלית שתחזיר אתכם כל הדרך חזרה לגן האם ממש סמוך למלון.

מחוף הים לראש כרמל

סיור מחוף הים לראש כרמל - הקסם הרומנטי של חיפה

שדרות  בת גלים

נצא מן המלון ונפנה ימינה בשדרות הנשיא אל תחנת האוטובוס הנמצאת סמוך לפינת רחוב דפנה בשדרות הנשיא 73 . נעלה על אוטובס מס 31 הנוסע אל שכונת בת גלים (אפשר גם קו 136)  לאחר נסיעה של כ 25 דקות נרד בתחנה הסופית ההגנה/יואב . אל שכונת בת גלים נכנס בהליכה מערבה דרך רחוב רחף שיביא אותנו לרחובה הראשי של השכונה העלייה השנייה , נפנה ימינה ונגיע לכיכר בה נפגשים רחוב העלייה השנייה ושדרת בת גלים  המובילה אל הים כאן מתחיל סיורינו.

מקור שמה של השכונה הוא ספר ישעיהו " צַהֲלִי קוֹלֵךְ בַּת גַּלִּים הַקְשִׁיבִי לַיְשָׁה עֲנִיָּה עֲנָתוֹת"  (י' , ל ). והיא נמנית עם שכונות הגרעין הוותיקות של חיפה העברית. ייחודה של בת גלים הוא בהיותה אחת השכונות היחידות בישראל שבתיה ממש נושקים לקו המים.  השכונה תוכננה בידי האדריכל ריכרד קאופמן בשנת 1921 אשר תכנן בשנות ה20 מספר שכונות בעיר: נוה שאנן, הדר הכרמל , שכונת אחוזה ועוד.

בפינת הרחובת יונתן ושדרות בת גלים, עומד משקיף על הכיכר, בניין בינלאומי יפיפה שנבנה ב  1937 ע"י משה ודינה כהן  ,צאצאים למייסדי זכרון יעקב, המבנה שמש בין השאר כבית קפה ואף כמועדון ביליארד בהם נהגו לבלות קצינים בריטיים. כיום פועל כאן מלון בוטיק.   נמשיך לטייל ונעצור ליד בית מס 10.

 

בית סמסונוב

אחד המבנים היפים לאורך השדרה היה בעבר ביתם של הוטרינר הנודע ד"ר יצחק סמסונוב . במבנה אלמנטים אדריכליים אקלקטיים המשווים לו חזות של  כמעין טירה למעשה ישנו כאן מתחם של שלושה בניינים שנים מהם נבנו ע"י האדריכל ברסקי שתכנן את הגמנסיה הרצליה בתל-אביב . בבית התגוררה , בין השאר משפחתו של ש"י עגנון שנמלטה מביתה שחרב בפרעות תרפ"ט.

בבת גלים 7  נבחין בעוד מבנה בסגנון הבינלאומי בעליו היה, יעקב כספי, שעל שמו גם קרוי אחד מרחובות השכונה את הבניין תכנן ב1935 האדריכל אלפרד גולדברגר שתכנן בקצה הרחוב את בניין הקזינו.

 

הקאזינו

הבניין תוכנן ב 1935 ע"י האדריכל  אלפרד גולדברג . במטרה לשמש לפעילות פנאי וקהילה. חלק מרצפתו של המבנה הייתה עשויה זכוכית שקופה אשר דרכה ניתן היה להשקיף אל הגלים. במבנה  פעלו מסעדה ובית קפה ורחבת ריקודים הפונה לים. בצידו הצפוני של המבנה נבנתה בריכה אולימפית. הבניין המקורי קרס במהלך עבודות שיקום שנעשו במקום ו שלד הבטון שעומד כאן כיום הוא שחזור שנעשה בחופזה לאחר הקריסה.

 

טיילת בת גלים

הטיילת נבנתה על אזור ייבוש ים, במקום בו היה בעבר חוף חולי. לאורכה שורה של בתי מגורים שהבולט מבניהם הוא ניצב ברציף מרגולין  39 זהו אחד הבתים הראשונים בבת גלים שנבנה ב 1923 עבור הרב משה  חמווי   שהיה ממייסדי השכונה  .  מעל מרפסת הכניסה תבחינו בגמלון ובו אבן בצורת צדף, עליה רשומה שנת הקמת הבית והפסוק “אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני”.

 

מוזיאון חיל הים וההעפלה

בקצה הטיילת ממש סמוך לתחנת הרכבל נבחין בגרם מדרגות גבוהה ומעוגל  המעלה אותנו מן הטיילת אל הגשר החולף על פני שדרות ההגנה הסואנות . לאחר שעלינו לגשר נחצה את הכביש ונרד מן הגשר  דרך "מדרגות דקר" המובילות ישר אל פתחו של המוזיאון  שם ניצב גשר הצוללת דקר שנמשה מעומק הים במקום בו טבעה.  מלבד חללי התצוגה הפנימית, תוכלו לשוטט בחצר הענקית של המוזיאון ולבקר בתוך אניית מעפילים    ואף בתוך בטנה של צוללת אמיתית שהובאה לכאן בשלמותה.  

 

מערת אליהו

נצא ממוזיאון ההעפלה ונחזור למעלה אל הגשר . מן הגשר מובילות מספר מדרגות אל מתחם מערת אליהו . ע"פ המסורת, אליהו הנביא הסתתר במערה בעת בריחתו מפני המלך אחאב.  ויש יהודים הנוהגים להטמין פתקים בין קירותיה. אתם מוזמנים לשבת בצלו של עץ פיקוס השדרות העתיק העומד בחצר ולחוש באווירת הקדושה האופפת את המקום .

 

רכבל

לאחר הביקור במערה אנו חוזרים אל תחנת הרכבל שעל טיילת הים. קנו כרטיס הלוך -חזור לרכבל והתרווחו לכם לחמש דקות של נסיעה מרהיבה במעלה הר הכרמל אל מול הנוף המרהיב של  ה"הר הירוק תמיד"  ומפרץ חיפה  במלוא הדרם. 

 פרוש השם סְטֶלָה מַארִיס  הוא "כוכב הים". המבנה הצמוד למגדלור העומד בראש ההר שמש כמעון הקיץ של עבדאללה פאשא המושל העותמאני. אל מול שער הבסיס מוצב  פסל מרים. 'סטלה מאריס' הוא אחד מכינויה של מריה.  

 

שביל סטלה מאריס – ותצפית משגעת

עכשיו הגיע הזמן לטיול טבע קטן.  מרכס סטלה מאריס  נצא למסלול  לאורך אחד משבילי הנוף המרהיבים בכרמל.  השביל יוביל אותנו לקפלה עם כיפה לבנה קפלת  'הלב הקדוש' או 'המשפחה הקדושה'. המבנה נועד במקור לשמש כטחנת רוח עבור הנזירים במקום. אשר  הוסבה לקפלה המשתייכת למנזר הכרמליתים. ממזרח לקפלה מצבת "בסיס יעקב" ע"ש שנפל כאן במלחמת העצמאות. למרגלות הקפלה נמצאים שני מבנים בריטיים מתקופת מלחמת העולם השנייה.

התצפית מכאן נחשבת לאחת היפות בישראל  ואם במקרה תפסתם יום  של ראות טובה, תוכלו לראות בדרום את ארובות תחנת הכח בחדרה, בצפון את ראש הנקרה ובמזרח את רכס מירון .  מכאן ניתן להמשיך ולרדת  בסדרה של יותר מ- 200 מדרגות, חלקן בנויות וחלקן חצובות בסלע. ולהגיע אל מתחם מערת אליהו.  

 

מנזר הכרמליטים

עם תום הטיול על "שביל סטלה מאריס" נחזור לפסגה  ונחצה את הכביש לביקור במנזר . 

 

בכניסה למנזר עומדת אנדרטה לחיילי צבא נפוליאון אשר  בעת נסיגתו מעכו  (1799) השאיר במנזר כמה מחייליו חולי הדבר.  בשנת 1767 החלה הקמתו של המנזר החלה ב1767 , והוא נחנך בשנת 1836. באולם הכנסייה המפואר ניתן לראות ציורי קיר מרשימים, ומערה קטנה המהווה מקום תפילה והדלקת נרות. 

 

זהו חברים תם מסענו להיום . מכאן אנו חוזרים אל הרכבל ויורדים בחזרה אל טיילת הים ושכונת בת גלים .  ואם כוונתם את הזמן נכון תוכלו להגיע לחוף בת גלים הפסטורלי כדי לתפוס את השקיעה. 

נחל שיח היורד לים

סיור טבע עירוני – נחל שיח היורד אל הים לכל המשפחה

סימון שביל: שחור.

זמן הליכה בנחל: 2-4 שעות.

אורך המסלול: 2 קילומטר.

מפת סימון שבילים: הכרמל 4

 

במורדות הכרמל הירוק תמיד  זורמים ערוצי נחלים המחברים אתו אל לים . נוף נחלי הכרמל ייחודי לעיר חיפה ומאפשר גישה למסלולי טבע מרהיבים הנמתחים ממש מן הרחוב הסואן. ברגע אחד אתם נכנסים "לג'ונגל עירוני" מנותק מהעיר. מסלול נחל שיח נחשב לאחד המסלולים המרהיבים והמגוונים שיש לחיפה להציע ומתאים לכל גיל . לאורך המסלול תפגשו שרידי  מנזר צלבני קדום ,  שני מעיינות צלולים, מערות חצובות בסלע, בורות סיד, בוסתן ובריכת מים וכל זה בתוך אווירת קסם של חורש ים תיכוני מוצל, צמחיה מגוונת משטחי סלע ונקודות תצפית מרהיבות אל הנוף והים .

 

אז התכוננו לטיול בטבע : נעליים נוחות, הרבה מים, כובעים וקרם להגנה מפני השמש. מומלץ לקחת חטיפים וקצת אוכל כי המסלול הזה מלא בפינות חמד נפלאות המזמינות לפיקניקים בטבע.

 

נצא מן המלון נפנה שמאלה ונתחיל בהליכה בכוון דרום אל נקודת ההתחלה של סיורינו (כ 12 דק). נלך במעלה שדרות הנשיא., לאחר כ 5 דקות הופך הרחוב לשדרות מוריה, נמשיך ללכת על מוריה עוד שתי דקות ונפנה ימינה לתוך רחוב וולפסון. לאחר כ 100 מטרים נגיע ל 'כיכר מינה' שם נפנה שמאלה לתוך רחוב הלוטוס . נלך על המדרכה בצדו המערבי של הרחוב ולאחר כ 50 מטרים נוספים ונגיע אל נקודת תחילת הסיור שלנו . שימו לב לשלט החום " נחל שיח" הניצב ליד בית מס' 6 ברחוב . נרד במדגות ונכנס מיד למסלול הסיור .

 

הנחל קיבל את שמו  חלבלוב השיח, צמח רעיל שזהו מקום תפוצתו היחיד בארץ. בתחילת האביב בולטים החלבלובים בפריחתם הצהובה, ואילו בקיץ  הם נצבעים בשלכת אדומה.  ערוצו של הנחל הנחל מתחיל בשכונת כרמליה ומסתיים סמוך לבית העלמין שדה יהושוע.  

 

לאחר כ-600 מטרים בערוץ הנחל, אנו חוברים לערוץ נוסף של נחל שיח הבא משמאל. סמוך למפגש הערוצים עובר שביל קטן הפונה דרומה ומוליך אותנו לשרידי כבשן סיד עתיק. השימוש בכבשני סיד בארץ ישראל  ידוע כבר מתקופת המקרא . בתהליך הסקת הכבשן, שנמשך בין שלושה ימים לשבוע, השתמשו בד"כ בצמחי סירה קוצנית המצויים בשפע בנחל.

 

נמשיך בדרכינו על השביל העובר  בגדה הדרומית של הנחל, מלווה בטראסות אבן. ולאחר כ-300 מטרים נוספים נגיע לעין משוטטים –זהו מעיין קטן הנובע מתוך מערה אל בריכת אבן קטנה. ניתן לטבול הן בתוך המערה  והן בבריכה החיצונית. תוכלו לנצל את המים הזורמים והקרירים ואת צלם של עצי הרימון והתות הניצבים בסמוך למעיין כדי לעשות עצירה לפיקניק קטן ומנוחה.

 

מול המעיין, בגדה הצפונית, נמצאת מערה מהתקופה הצלבנית, החצובה בסלע הקירטון ולה דלת נעולה. המערה שמשה כמקום התבודדות  תפילה, קבורה ואף לאחסון עבור נזירים שהגיעו לכאן מן המנזר הסמוך.

 

שרידי המנזר הכרמליטי נמצאים ממערב לעין משוטטים. כדי לראותם, נמשיך עוד כמה מטרים עם השביל המסומן ולפני שהוא יורד לערוץ הנחל נמשיך בגדה הדרומית ונגיע למנזר החרב.  שימו לב שאין להיכנס למתחם עצמו מחשש להתמוטטות המבנים העתיקים.

המנזר נבנה על ידי הכרמליתים. מסדר קתולי שנוסד כאן בכרמל במאה ה-12 במאה ה-13 גורשו מכאן הנוצרים אך שבו לכאן לאחר כארבע מאות שנה. לבסוף עברו מכאן לראש הכרמל ומפורסמים מנזריהם בסטלה מאריס ובמוחרקה. ממערב למנזר ההרוס ניצב מבנה חדש יחסית – זהו תא תפילה (קפלה).

אתר חורבת המנזר מאפשר לנו תצפית נהדרת לכוון הים . בגדה הצפונית בולטים מחשופי קירטון לבן וציורי, בו משובצים סלעי צור. מעל הגדה במדרון הצפוני נזהה את שכונת כבביר. תושביו הם מוסלמים בני העדה האחמדית . כאן נמצא מקום מושבם היחידי בישראל של כמה אלפים מבני העדה. נוכל להבחין בגרם של 300 מדרגות המובילות אל השכונה.  התורה האחמדית שוללת אלימות ומטיפה לשלום ואהבת אדם. לפי אמונתם, מנהיגם ע'ולאם אחמד אל-קאדיאני , שהקים את התנועה בהודו הוא הנביא  האמתי של אללה.

 

כעת נמשיך בהליכה מערבה . כאן נחשף מצוק הסלע הבנוי קרטון ובו משובצים סלעי צור – תופעה הבולטת בארץ בעיקר בראש הנקרה ובמספר אתרים בכרמל. בקטע זה של השביל פורחת בתחילת האביב נורית אסיה.

 

לאחר ירידה קצרה נגיע לעין שיח. המעיין עצמו נובע במדרון שמימין לכביש, וצינור קצר מזרים את מימיו לתעלה ובריכה רדודה. לצד הבריכה יש מרבד "דשא" (זיף-נוצה חבוי, מין פולש) ושיחי טיון דביק. כשתגיעו אל עין שיח תוכלו לראות צינור מים המוביל את המים הנובעים מההר.  המים זורמים אל בריכה קטנה וצלולה . לצד עין שיח נפגוש שביל מסומן אדום המוביל לנחל אזוב, ומאפשר למעוניינים בכך מסלול הליכה כמעט מעגלי חזרה לרכס הכרמל.

 אנו ממשיכים בשביל היורד מערבה. הליכה קצרה תוביל אותנו אל התחנה הבאה במסענו  בוסתן כַֿ יָּאט זהו בוסתן שניטע בסוף שנות ה-30  על ידי משפחת כיאט הנוצרית למטרות נופש משפחתי.  גודל הבוסתן הוא כ-145 דונם . וכיום נעשה מאמץ  להביא לשיקומו ושימורו של הבוסתן . במקום ניתן לראות בריכות ותעלות המקשרות בין חלקי הגן. ומובילות אליו מים מעין שיח.  בימים בהם מתמלאת הבריכה הגדולה נכנסים מטיילים העוברים במסלול ורוחצים בתוכה .

הליכה קצרה מן הבוסתן תוביל אותנו החוצה מן הנחל אל שער ברוש של בית העלמין שדה יהושוע.

מכאן תוכלו לתפוס אוטובוס – (או להזמין מונית ) שייקח אתכם חזרה לשדרות הנשיא בכרמל.

קו 3 יוריד אתכם במרכז הכרמל בפינת רחוב יצחק אלחנן ושדרות הנשיא. משם,  במרחק של 10 דקות הליכה, במורד שדרות הנשיא תגיעו חזרה למלון.