זמן הפורצלן

ע"י מגזין דן    בתאריך  19/06/2016

טרנד הפורצלן, הזכור לנו היטב מהחרסינות ההולנדיות בכחול ולבן של עיר הנמל דלפט, עושה קאמבק, והפעם – לא רק כעיטור על גבי חרסינות אלא גם כפרינטים על בדים, כאלו שלובשים וגם כאלו שמקשטים את הבית.

header

תחילתו של הפורצלן בסין, שם הוא כידוע הומצא. כלי הפורצלן המפורסמים ביותר הם אלה הכחולים-לבנים מתקופת שושלת מינג. בראשונה הם נוצרו במאה ה׀13, וצבעם היה בשעתו שחור ולבן. הבאתו של המינרל קובלט מפרס והכנסתו לתעשיה איפשרה למעשה את יצירתם של הכלים עם העיטורים הכחולים, ואלה נעשו מועדפים על ידי האצילים והקיסרים בסין. הצבע הכחול בלט על רקע החרסינה הצחורה, ומשם נולד הכינוי פורצלן "כחול-לבן".

הפורצלן וטחנות הרוח
בסוף המאה ה׀16 ובעיקר במאה ה׀17 הפכה הולנד לשחקן דומיננטי באירופה. בתקופה זו הולנד התוודעה לראשונה לחרסינה הסינית שיובאה מסין על ידי סוחרי הים ההולנדיים, וכך החלו כלי הפורצלן הסיני לקשט את בתיהם של הבורגנים ההולנדים.

מכיוון שהפורצלן הסיני היקר לא התאים לכיסם של בני מעמד הפועלים, בעלי המלאכה בעיר הנמל ההולנדית דלפט, החלו לחקות את סגנון העיטור הסיני הכחול המקורי, ואף התאימו אותו לנוף המקומי ושילבו עיטורים של טחנות רוח, פרות באחו ועוד.

בשלהי המאה ה-18 אומצה הטכניקה ושודרגה על ידי האנגלים שכינו אותה ׂפלואו בלו" (Flow Blue). הקליינטית הכי מוכרת בבריטניה לכלי הפורצלן האלה הייתה לא אחרת מהמלכה ויקטוריה, בכבודה ובעצמה.

החל מימי המהפכה התעשייתית, בה ייצרו באופן מסחרי חפצי אמנות וכלי פורצלן פונקציונאליים בעיטורי דלפט ועד ימינו אנו, הסגנון הייחודי והמובחן של פורצלן װכחול-לבן' לא נעלם, שלא כמו טרנדים ומגמות חולפות בתחום העיצוב", מסביר עדי דנון, מבעלי װפלדינוקס' יבואנית כלי בית ועיצוב.

נוסטלגיה בסגנון מודרני
מסין הרחוקה וימי הקולוניאליזם, עשה ה"דלפט" את דרכו גם אל מחוץ לזירת כלי הפורצלן, ובשנים האחרונות הופיעו הדפסי הדלפט וה"פלואו בלו" כעיטורים בתחומים שונים: טקסטיל בית, ריהוט ואפילו על פריטי אופנה. בחברת װנגב' מציינים, כי מוטיב הדלפט מופיע גם על גבי כלים סניטריים כמו אסלות וכיורים. ׂאריחים ושלל אביזרי אינסטלציה עוטרו בסגנון הדלפט. באריחים המודרניים נעשה שימוש באסתטיקה הצבעונית של אריחי הדלפט המקוריים באינטרפרטציה עכשווית."

מוסיפה שרית קרייתי גולדשטיין מגולדשטיין גלרי טפט: ׂעיטורי הפורצלן שנחשבו בעבר לסמל סטטוס וכחלק מתרבות האירוח היוקרתית, מושקים לראשונה בקולקציית הטפטים של פיפ סטודיו ההולנדי, בשילוב הדפסים בסגנון פופ-אפ עכשווי, כך שהנוסטלגיה והרגש מקבלים מימד מודרני ומעודכן". גם ב"רויאל" – קולקציית הפרימיום של המותג ההולנדי בחרה הבעלים והמעצבת, אנקה ואן דר אנדטֺלתרום לתהליך העיצוב של כלי הפורצלן את זכרונותיה מבית סבתה: לדוגמה, פריטים ישנים שנאספו בעליית הגג של הסבתא סיפקו את ההשראה לעיצוב הקולקציה.

double2

מראה הפורצלן באופנה
לפני שש שנים הציג ג'ון גליאנו השערורייתי מבית האופנה ׂדיור" את הדפסי הפרחים הכחולים שלו על שמלות לבנות. בטקס מיס יוניברס לפני כ-3 שנים, בקטגוריית התלבושות המסורתיות הציגה מעצבת האופנה הסינית ג'ואו פאי שמלת ערב מרשימה ומהודרת במיוחד שכל כולה שיר הלל לפורצלן הסיני ה"כחול לבן", שאפיין את שושלת מינג. אשתקד המוטיב חזר בקולקציות של המעצבת האמריקאית מוניק לולייה, ששאבה את השראתה מציורים סיניים עתיקים, ושל רוברטו קוואלי האיטלקי ששילב במספר דגמים לבנים קלאסיים הדפסים מסולסלים דוגמת ההדפס המסורתי של הפורצלן מהמאה ה-13.

triple

העונה עשו זאת בגדול בקולקציית האקססוריז שלהם שני המעצבים המפונפנים דולצ'ה וגבאנה, שהציגו בליין של חורף 2016 מגוון תיקים, נעליים, כיסויי סמארטפון ומחזיקי מפתחות שעוטרו כולם ועוצבו בהדפסי דלפט משובבי נפש. גם קולקציית װחלומות פורצלן' של מעצבת האופנה עדי בקשי, בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה ב"שנקר" נולדה מחשיפתה של בקשי לטקסטורת בד מעוטר פרחים עדינים, שהזכירה לה את כלי הפורצלן הסיני. ׂהמפגש שלי עם פיסת הבד, כבש את עיניי ממבט ראשון וכך נוצר הצעיף הראשון בקולקציה. המשכתי לחקור את סיפורי כלי הפורצלן וגיליתי עולם שלם עד שגיבשתי קולקציה קלאסית, עדינה ומדוייקת עם מגוון צעיפים המתאפיינים בשרטוטים דקים ובדוגמאות פרחים עשירות".

footer

נכתב על ידי  מגזין דן

מגזין דן נחשף למאות אלפי ישראלים ותיירים איכותיים (מעל מיליון לינות בשנה). תוכן המגזין כתוב בשפות עברית ואנגלית ובכך רלוונטי גם לאוכלוסייה מקומית וגם בינלאומית.