אולמות האבירים של עכו

ע"י ג'ואל האבר    בתאריך  17/05/2015

כאשר אבירי הצלבנים חצו את אירופה לפני כמעט 1000 שנים, היעד שלהם תמיד היה ארץ ישראל. לכן, למרות שהם בהחלט הותירו את חותמם על אזורים רבים ברחבי היבשת הישנה, דומה שאין שני לריכוז האתרים הצלבניים שנותר מאותה תקופה ברחבי מדינה קטנה זו. מבצרים וכנסיות פזורים בנוף של ישראל, והתייר הסקרן יכול לבקר אף במשקים צלבניים קטנים יותר מאותה התקופה.

 אולמות האבירים עכו

עם זאת, אין אתר בישראל, או אולי בעצם בעולם כולו, שיכול לספק חלון טוב יותר לחיים בתקופה הצלבנית מאשר העיר העתיקה של עכו. עכו עשויה להיות המקום היחיד בעולם בו אפשר ללכת דרך החלקים המפוצלים הרבים של עיר צלבנית שלמה. שם, אדם יכול לפתוח צוהר למתח שחילק את המגזרים שונים באוכלוסייה: מסדרים שונים של אבירים קדושים, יורדי ים ושכירי חרב מרפובליקות של ערים איטלקיות יריבות, ועשרות כנסיות שונות.

בקרו במלונות דן בחיפה >> 

חלק גדול מכל ביקור בעיר העתיקה של עכו יש להקדיש לאולמות האבירים. השטח מאותו עידן שהיה הגדול ביותר להיחשף בעיר, נחפר ושוחזר ב- 20 השנים האחרונות, ואולמות האבירים חושפים עכשיו 25,000 מ"ר של מבצר אבירים צלבני מלא. 40 מיליון דולרים הושקעו על מנת לאפשר לתיירים לשוטט במקטעים השונים, ללמוד על חיי היום-יום של אבירים קדושים אלה מימי הביניים, ולבקר בחדרים כגון אזור השינה של האבירים, חדר האוכל שלהם, המרפאה, מנהרות סודיות שונות ואפילו בשירותים בהם נהגו להשתמש.

המבצר האמור היה שייך למסדר האבירים של סנט ג'ון, הידועים יותר בשם האבירים ההוספיטלרים. כפי שמשתמע משמם, אבירים אלה סיפקו אירוח ובתי חולים לצליינים הקתולים הרבים שבאו לבקר בארץ הקודש באותם ימים. בניגוד לעמיתיהם מאותה תקופה, האבירים הטמפלרים, שהתחילו כאבירים ורק מאוחר יותר הפכו למסדר קדוש, ההוספיטלרים החלו לפעול כמרפאה, ורק מאוחר יותר סיגלו לעצמם אופי צבאי והפכו למסדר אבירים.

הטייל העצמאי יכול לחקור את האולמות בקלות באמצעות מדריך קולי (המוקלט ב- 10 שפות שונות) שמפעיל סרטים בתחנות שונות הפזורות ברחבי המתחם. שלושה מסלולי הליכה ניתנים לתיור באתר: המסלול הארוך, המסלול הקצר, ועוד אחד הנגיש לכסאות גלגלים.

השינוי החדש באולמות האבירים הוא התוספת של בילויים ופעילויות שונים, המפיחים חיים באתר. בתוך אחד מהאולמות הגדולים, תוכלו למצוא סדרה של דוכני בעלי מלאכה הנאמנים לתקופה. תוכלו לצפות בנפח בעבודה היוצר כלי מתכת, זאת לצד המלאכה העדינה יותר של מפוח זכוכית. התא של יצרן הבושם ילמד אותנו איך אנשים אלה היו מסוגלים לשאת את הריחות במקום ובזמן שבוודאי אינם ידועים הודות להיגיינה המעולה שלהם. תחנות אחרות מראות כיצד שמן והבגדים הצבעוניים השונים נעשו באותו הזמן.

אולמות האבירים בעכו

אחד מהשינויים האחרונים האחרים הוא חזרתו של חדר האוכל, או אולם האוכל יותר נכון, לייעודו המקורי. האולם מציע היום ארוחות בסגנון צלבני, אבל הזמן בו המקום באמת מתעורר לחיים הוא בלילה, עם מוזיקה, שחקנים ואבירים היוצאים לדו-קרב בחצר. זה אולי נשמע כמו עוד יריד של תקופת הרנסנס, אבל האמת היא שלחוות את כל זה בסביבה המקורית של מבצר צלבני אמיתי, מעלה את רמת הפעילות מעבר למשעשע בלבד אל בילוי אותנטי יותר.

לאחר ביקור באולמות האבירים, ישנם הרבה אתרים נהדרים אחרים לבקר בהם בעכו, המקושרים גם הם עם הצלבנים. בין היתר, אל תפספסו את המנהרה הסודית של מסדר אבירי הטמפלרים, כמו גם האתר של המבצר שלהם לשעבר.

נכתב על ידי  ג'ואל האבר