סופגניות מיוחדות לחנוכה, חג טעים כל כך..

ע"י לי סונדרס    בתאריך  05/12/2018

בין אם אתם קוראים לחג הזה חג החנוכה, או שהסגנון שלכם הוא יותר בכיוון חג האורים, הרי בסופו של דבר מדובר בעניין של העדפה אישית, במידה רבה כמו במקרה של הסופגנייה – המסורת הבולטת ביותר של החג. והשנה, יש כאן התפוצצות יצירתית קולינרית, המוצגת במלא תפארתה במאפיות בכל רחבי ישראל… ובמקרה של הסופגנייה – השמיים הם הגבול…

header1

סממנים מסורתיים בולטים של החג- אורות, 'דמי חנוכה' וסביבונים.

העדפות אישיות בטעם הסופגנייה כבר פיצלו משפחות למחנות והפילו אימפריות, ואכן, מקורו של חג החנוכה באימפריה הסורית-יוונית, ששלטה על ארץ ישראל לפני למעלה מ-2,000 שנה. מלך סוריה, אנטיוכוס, השתלט על בית המקדש השני בירושלים, אסר על קיום הדת היהודית והזמין בניית מזבח לכבודו של זאוס. צבא המורדים היהודי, המכבים, הרים את נס המרד בשנת 167 לפני הספירה, והתקומם כנגד השליט היווני-סורי המדכא, במה שנודע כמרד המכבים. בעת חנוכתו מחדש של בית המקדש, מצאו המכבים כמות שמן זעירה שהייתה אמורה להספיק ליום אחד בלבד, אולם בדרך נס, נותרו הנרות דלוקים במשך שמונה ימים, נס שזכה לשם נס פך השמן.

היום חוגגים את החג בדרכים רבות ומגוונות, ולדברי המכון למדיניות העם היהודי, מכון מחקר שבסיסו בירושלים, 42% מהישראלים חוגגים ביציאה למופע כלשהו, 64% מהישראלים מעניקים 'דמי חנוכה', 73% מהם מדליקים נרות חנוכה בכל אחד משמונת לילות החג במנורה בעלת תשעה קנים, הרי היא החנוכייה, ו-79% מהישראלים אוכלים סופגניות!

dbl6

מימין, במלון דן פנורמה תל-אביב : סופגניות עם גנאש שוקולד, קצפת ותותים, קרם וחלבה, שוקולד ואגוזי ברס. משמאל, במלון דן תל-אביב: סופגניות עם פירות יער ואוכמניות.

בניגוד לניצחון המכבים, המאבק בין אהבתם של הישראלים לכושר לבין הבחירה ההרפתקנית בין הסופגניות המפתות המוצגות לראווה מסבך את המצב, וגם התיירים המבקרים צריכים להצטרף למקומיים בחגיגת המסורת הזו, בכל אחד ממקדשי הסופגניות המפוזרים בסביבה. אחד מהמקדשים הפופולאריים ביותר היא הרשת היוקרתית רולדין, שחוגגת את המסורת מאז פתחה את שעריה בשנת 1987. מאפיית רולדין היא פרי חלומם ויוזמתם של האחרים קובי ואבי חקק המפעילים היום כמעט 80 סניפים בכל רחבי המדינה. תפריט החנוכה המורחב שלהם כולל צירופים פראיים ונועזים של סופגניות – כמו למשל ה- Royal Lindt, הממולאת בקרם שוקולד לינדט ועליה פרורי שקדים, או הויולט צ'יז קייק המפתה, ועליה קצפת אוכמניות שעליה אנו ממליצים בחום. מפתה לא פחות, סופגניית היילו סאן רייז עם קרם מסקרפונה, מרמלדת מנגו ואננס ופתיתי קוקוס.

קיימים סניפים רבים ברחבי המדינה, ביניהם אחד ממש לצד מלון לינק תל-אביב. ממש מעבר לפינה ממלון דן תל אביב, נמצא סניף של רשת נוספת, בוטיק סנטרל, ובה הסופגניות נאפות, ולא מטוגנות, מעין סופגניות-בריוש ממולאות בקרם פודינג, בשוקולד, בקרמל, בנוטלה או בריבת התותים המסורתית. במרחק של קילומטר ממלון דן כרמל חיפה תמצאו את מאפיית שמו, רשת המונה עשרה סניפים, ובה סופגניות טריות ואיכותיות, ללקק את האצבעות ממש, שזכו לתהילה בשל איכות חומרי האפייה של השף-קונדיטור, מיקי שמו. במרחק הליכה נינוחה ממלון דן פנורמה תל אביב, במאפיית המילק בייקרי האופנתית והמהודרת שבשוק הפשפשים ביפו, תמצאו נווה מדבר של סופגניות. הסופגניות החדשניות והיוקרתיות שם יגרמו לכל מי שתביאו איתכם להרפתקת הסופגניות הזו לחייך אליכם באהבה. גם הקונדיטוריות של מלונות דן עובדות קשה כדי לספק את האורחים שלהם ולהפתיע עם טעמים וצירופים חדשים, שהפכו את הסופגניות שלנו כוכבות בזכות עצמן.

לחצו כאן למציאת דילים מיוחדים לתל אביב במלונות דן >>

strip1

חוגגים חג חנוכה במלון לינק תל-אביב. הדלקת נר ראשון.

אם התעייפתם מהמתוק, תוכלו להרחיב את נס פך השמן גם לטעמים המלוחים, ולאכול את הלטקעס המסורתיות. מקורה של המילה לטקעס במילה הרוסית 'אולדיי', שפירושה פנקייק קטנה. הלטקעס הן לביבות תפוחי אדמה מטוגנות בשמן, שבחנוכה, זוכות לעתים קרובות למהפך! לביבות תפוחי האדמה החומות הופכות במגע יצירתי ללביבות ירקות צבעוניות וללביבות גבינה, עם בצל ירוק וגבינת פטה – מעדן לחך ששווה את מאמצי ההכנה. ואם עדיין תחפצו במתוק, תוכלו ללמוד גם כיצד להכין לביבות חנוכה מתוקות.

אמנם נדמה שרוב החגים סבים סביב אוכל, ובמידה רבה זה אכן כך, אבל יש מגוון מסורות נוספות שכדאי ליהנות מהן. צפייה בהדלקת החנוכיות בכיכרות הערים המרכזיות היא חוויה מיוחדת. בכיכר רבין בתל אביב נאספים אנשים רבים, והדלקת החנוכייה ברחבת הכותל המערבי בירושלים, בסמוך למלון דן ירושלים ולמלון המלך דוד, היא חוויה ייחודית שתיצרב בזיכרונכם, כשהמנורה מודלקת בנוכחות אישים חשובים, בשעות אחר הצהריים המאוחרות בכל אחד מימי החג.

לחצו כאן למציאת מבצעים מיוחדים על מלונות בירושלים >>

headerstrip

הקונדיטוריות ב'מלונות דן' עובדות קשה כדי לספק לאורחים טעמים וצירופים מפתיעים- חג חנוכה במלון דן ירושלים.

אפשר גם ליהנות ממשחקי החג, כמו הסביבון בעל ארבע הפאות, ואות עברית על כל אחת מהפאות, היוצרות את ראשי התיבות 'נס גדול היה שם', ביטוי המתייחס לנס פך השמן של חנוכה שהתרחש פה. האגדה מספרת שלימוד התורה נאסר על ידי האויב, ולכן ילדים אולצו ללמוד בסתר. כשהגיעו היוונים, נהגו התלמידים לשלוף את הסביבונים והעמידו פנים שהם משחקים.

וגם אם תיהנו ותתענגו על כל המסורות והמשחקים, אין ספק שבסופו של החג תחושו אסירי תודה על כך שנס פך השמן לא נמשך יותר משמונה ימים, בסיומו תוכלו לקנח עם מרמלדת מנגו ואננס. אחרי הכול, זהו הנס האמיתי.

חג החנוכה מתחיל ב-2 בדצמבר ונמשך עד ה-10 בדצמבר, 2018.

נכתב על ידי  לי סונדרס