טיול יום לים המלח

ע"י הדסה לוי    בתאריך  30/04/2015

ים המלח

כאשר אנו חושבים על ים המלח, אנחנו בדרך כלל חושבים על החוויה הייחודית של ציפה על מים שלא יאפשרו לך לשקוע. למעשה מדובר בהזדמנות ייחודית שלא כדאי לכם לפספס בטיול לישראל, וכל זמן שאתם נמצאים באזור, נצלו את ההזדמנות לבקר באטרקציות הרבות האחרות של אזור ים המלח.

  טיול לים המלח

ים המלח נמצא במיקום נוח במרכז הארץ, כך שמדובר בטיול יומי קל אם מגיעים מירושלים או מתל אביב. גם אם אתם בדרך לחופשה מפנקת באחד מהמלונות באילת, אתם יכולים לעבור דרך ים המלח, ללון ולהמשיך בנסיעה דרומה בבוקר שלמחרת. כמתבקש ממי שהגיע רק לאחרונה לגמר תחרות "7 פלאי עולם", לים המלח יש מספר תכונות ייחודיות, בין היתר מדובר במקום הנמוך ביותר בעולם ויש לו תכולת מינרלים גבוהה יותר מזו של כל גוף מים אחר. המדבר הצחיח המקיף את האזור הוא גם יפה וגם בעל חשיבות ארכיאולוגית משמעותית, כך שלא תהיה לכם בעיה למצוא מה לעשות באזור. אם תרצו לראות ולעשות את הכל ייתכן ותצטרכו יותר מיום אחד, אבל זה אפשרי לראות שניים או שלושה אתרים גם אם אתם יוצאים מתל אביב או ירושלים בשעות הבוקר המוקדמות וחוזרים לאחר רדת החשכה.

כשאתם נוסעים דרומה מירושלים, אטרקציית ים המלח הראשונה בה תתקלו היא קומראן. מדובר באתר מושלם עבור חובבי ההיסטוריה והארכיאולוגיה. בתקופת בית השני, בערך בזמן בו ישו היה חי, כת מסתורית בנתה כפר קהילתי קטן למרגלות מערות מרשימות במדבר יהודה. הם חיו על פי כללים נוקשים, טבלו לעתים קרובות במקוואות פולחניים והשקיעו זמן רב בהלחנה ובהעתקה של מסמכים דתיים. מסמכים אלה היו מוסתרות במערות קומראן במשך למעלה מ- 2,000 שנה, עד ששבע מגילות התגלו על ידי רועה צאן בדואי בשנת 1947. מגילות ים המלח מספקות ראיות יקרות מפז על הוויכוחים הדתיים ועל חיי היום-יום של הכתות השונות שהיו קיימות בעת הופעתה של היהדות הרבנית ולידתה של הנצרות. ביקור בקומראן כולל סרט, הליכה דרך השרידים הארכיאולוגיים המקיפים וביקור בחנות מתנות גדולה המציעה ממגוון מוצרי ים המלח השונים.

ליהנות מחופשה מפנקת במלונות דן בירושלים >> 

עינות צוקים

עין פשחה (הידועה גם כ"עינות צוקים") היא שמורת טבע המהווה בעצם נווה מדבר לחופו של ים המלח. בגלל שאתר זה סיפק מים, הוא היה מיושב בתקופת בית השני על ידי יצרנים של שמן בלסמי. המעיינות סיפקו מים גם לבעלי חיים כמו תנים, זאבים, שועלים, צבועים ואפילו נמרים. שמורת הטבע מחולקת למעשה לשני חלקים; החלק הראשון תמיד פתוח לקהל הרחב וכולל בריכה שנוצרה מהמעיינות. הבריכה פה חמה מספיק כדי לשחות בה כמעט בכל ימות השנה כמעט ומימיה רדודים למדי. השמורה החבויה פתוחה בחגים יהודים וכוללת בריכה עמוקה, בריכה רדודה ותעלת מים שילדים נהנים ללכת דרכה. כאשר גם חלק זה פתוח לקהל, מתקיימים סיורים מודרכים לאורך הקטע בו משגשגים הצמחים ובעלי החיים.

עין גדי

עין גדי

עין גדי הוא עוד נווה מדבר במדבר יהודה, עם מבחר של מפלים מדורגים במורד הסלעים שיוצרים מעין בריכות בין הסלעים. עין גדי הוא גם שמורת טבע ואתר היסטורי משמעותי. טיילים המבקרים בגן הלאומי יכולים לבחור את המסלול קצר לנחל דוד או את המסלול הארוך לנחל ערוגות; שמרו את עיניכם פקוחות כך שלא תפספסו את השפנים והיעלים שמאכלסים את האזור. אם אתם מעדיפים שלא לטייל הרבה ברגל אבל עדיין לא רוצים להחמיץ את המפלים המדבריים, צאו להליכה קצרה למפל הקרוב ביותר של נחל דוד. לאחר הביקור שלכם בשמורת הטבע, אתם יכולים לעצור בבית הכנסת העתיק בעל רצפת הפסיפס המרשימה, בו חקוקה גם כתובת מעניינת על סוד מסתורי. מומלץ לבקר גם בקיבוץ עין גדי המודרני, הכולל גן קקטוסים המורכבים מכ-1,000 זני קקטוס שונים.

מצדה

מצדה היא אחד מהאתרים האייקוניים ביותר של ישראל. המלך הורדוס בנה ארמון מפואר בחלק העליון של מצוק זה ובילה בו את תקופת החורף. המתחם הגדול שימש מאוחר יותר כמעוז האחרון של היהודים במרד הגדול נגד רומא. גם לאחר שבית המקדש נחרב בשנת 70 לספירה, תושבי מצדה החזיקו מעמד במשך שלוש שנים נוספות. כשהם ראו שהתבוסה ממשמשת ובאה, הם ביצעו התאבדות המונית במקום להיכנע. מרכז מבקרים ששופץ לאחרונה למרגלות ההר מספר על הורדוס, המרד ועל תגליות ארכיאולוגיות שנעשו בעידן המודרני. כדי להגיע לפסגת מצדה, קחו רכבל או שתעשו את מסלול ההליכה ב"שביל הנחש" הלא קל. את הנתיב הזה עדיף לחצות בחורף או בשעת בוקר מוקדמת. זוהי חוויה מדהימה ללכת במעלה הגבעה ממש לפני עלות השחר ולראות את זריחת השמש מעל פסגת מצדה. כשאתם מגיעים לפסגה, לכו לראות את הקירות הדקורטיביים של הארמון, המחסנים, בית הכנסת, בתי מרחץ והדירות המלכותיות. בשעת בין הערביים מתרחש מופע אור-קולי מרשים למרגלות מצדה, אשר ידגיש את כל מה שראיתם במהלך הסיור שלכם.

ים המלח מפורסם בתוצריו הבריאים ומשפרי העור שלו. ישנם הרבה אתרי ספא בחוף ים המלח המציעים ג'קוזי, טיפולי בוץ, אמבטיות מינרלים, עיסויים וטיפולים שונים אחרים. נצלו עד יום שלם כשאתם נהנים לסירוגין מציפה בים, שחיה בבריכה, טיפולי התחדשות עור ומריחת בוץ שחור של ים המלח על כל גופכם.

ביקור באזור ים המלח הוא חוויה מרתקת. רדו אל שורשי ההיסטוריה העתיקה בקומראן ובמצדה, תיהנו מהטבע היפה בעין פשחה ועין גדי, והעריכו את ייחודו של ים המלח. אתם תודו לעצמכם שעשיתם את הטיול הזה!

ים המלח

נכתב על ידי  הדסה לוי