פסח – קיום "חג המצות" בישראל

ע"י לי סונדרס    בתאריך  01/04/2018

עבור יהודים רבים חג הפסח כולל הכנות רבות מקדימות בהכנת תבשילים כשרים לפסח וסילוק החמץ מכל פינות הבית תוך הכשרתם של כלי המטבח השונים, דבר הדורש מהם מאמץ רב.
בישראל, הפיתה נחשבת למאכל עממי ומשביע, על כן נראה כמעט בלתי אפשרי להימנע מאכילת מאפים שונים למשך שבוע אחד ארוך…..

ואולם, תכליתו של חג זה אינו מסתכם רק באיסור אכילת חמץ .
חג הפסח הוא אחד החגים הגדולים והמשמעותיים ביותר בלוח השנה היהודי, ומנציח את המסע של העם היהודי מעבדות לחירות במצרים העתיקה לפני כ -3,500 שנה.
חג רוחני זה, מהווה סמל מובהק של חופש ולידה מחדש, ובפרט זה של העם היהודי.

Headerfinal

מסעו של העם היהודי במצרים בהקשר סמל חג זה, מתמקד בשחרור היהודים משעבוד, המוכר בתור סיפור "יציאת מצרים" מספר "שמות" שבתורה.
סיפורו המופלא של העם היהודי וקריאתו בהגדה, בשילוב עם שירי חג וסימני ליל הסדר–הופכים את היום הראשון של פסח לארוחת ערב חגיגית ומושקעת במיוחד, המתארכת לתוך הלילה.
נשאלת השאלה "מה נשתנה"?
אחד המרכיבים הייחודיים של סעודה זו בשונה משאר ימות השנה, היא אכילתה של המצה שבסיסה הוא בצק מקמח ללא שמרים וללא תפיחה, המשתלבת היטב עם רוב הסימנים האחרים של הסדר ואף משמשת כמצווה.
כזכור, בני ישראל גורשו ממצרים לאחר עשר המכות – עובדה שהציבה את העם היהודי בפני סיטואציה בה היו צריכים לעזוב את מצרים באופן מיידי. כפי שבני ישראל אינם היו ערוכים לעזיבה, כך גם הבצק שהכינו מראש לא הספיק לעבור תהליך של החמצה והתפחה, ולימים מהווה את אחד המאכלים המרכזיים על שולחן החג, בערב ליל הסדר.

Strip3final

חגיגת האביב בירושלים
חג הפסח יחד עם הסמלים הרוחניים שלו, הינו בסיס חשוב במסורת היהודית, אך גם בנצרות הוא מהווה משמעות עבור אנשים הדוגלים בערך החירות, והוא אחד משלושת המועדים בהם גם תיירים וצליינים מגיעים לירושלים.
הליכה בחלק של העיר העתיקה הנמצא במרחק הליכה קצר ממלון המלך דוד המפורסם או דן פנורמה ירושלים, מהווה חוויה בלתי נשכחת עבור המבקרים. אבני המדרכות העתיקות, חומות ירושלים, ומבנים בעלי כיפות, הם חלק בלתי נפרד מהנוף ומשרים יראת כבוד. בתוך הסמטאות הצרות של הרובע היהודי תגלו "חדרי בריחה וירטואליים" שייקחו אתכם למסע אחורה בזמן.
סיורים מודרכים במוזיאונים ופרויקט אבני הפסיפס ב"קארדו" (הרחוב הראשי בתקופות הקדומות), יספרו לכם את הסיפור של הרחוב העתיק הזה ששימש גם כשוק אותנטי מקומי שוקק חיים.
מעמד רוחני חשוב שמור לכותל המערבי, בשל מנהג טקס "ברכת הכוהנים" המתקיים בו בחול המועד פסח, הנחשב עבור יהודים רבים הפוקדים את הכותל במיוחד בתקופה זו ומדי שנה.

הקליקו כאן למבצעי פסח 2018 במלונות דן בירושלים 

בתוך מתחם רחבת הכותל, תוכלו להתפעל מעולם קסום תת קרקעי, המשמש עדות לסיפורו של העם היהודי.
אתר "מנהרות הכותל" מזמין אתכם לסיור אור-קולי מודרך המתאים לכל המשפחה בתוך חללים היסטוריים, המספרים מורשת המבוססת על יסודות תרבותיים, דתיים וערכיים מתקופות שונות, על פני 3000 שנה.
אתר זה, אוצר בתוכו את הנס של היהודים שזכו לחיים ולחופש- ערכים העולים בקנה אחד עם המסרים של חג הפסח.

Strip1final

אם כן, לא רק עבור יהודים ירושלים הינה יעד חשוב בתקופת האביב. אלא גם עבור תיירים רבים המגיעים לארץ לרגל חג הפסחא לחגוג את בוא האביב, בשל הרקע ההיסטורי שלו המקושר עם העיר ירושלים.
תאריכו חופף לחג הפסח על פי לוח השנה הנוצרי, ולשני חגים אלו יש מן המשותף ברוחניות ובמשפחתיות שלהם.

הקליקו כאן לדילים לתל אביב

הפופולריות של חג המימונה
חגיגות חג המימונה, המתקיימות מדי שנה בצאת ערב שביעי של חג הפסח, אינן מזוהות עם מנהגי העדה המרוקאית בלבד, אלא הפכו לנחלת הכלל. לכן, לא משנה מה הם השורשים שלכם, כדאי שלא לפספס את חגיגות המימונה הייחודיות, כשהנחשבות מבניהן מתקיימות בעיר תל אביב.
אחד המקומות המומלצים בעיר הינו "טנג'יר" – בר מרוקאי אותנטי, הקרוב למלון דן פנורמה תל אביב, בו תוכלו לחוות את המסורת המרוקאית עם המעדנים, הממתקים ושאר מטעמים כמו שרק חגיגות המימונה יכולות להציע.

strip2final

אז לפני שהחג מסתיים ואתם חוזרים לשגרה עתירת חמץ- אל תחמיצו ביקור ביעדים אלו אשר מומלצים לישראלים ולתיירים כאחד.

נכתב על ידי  לי סונדרס